Rybnik Blues Festival

12 edycja - JUŻ NIEBAWEM RUSZAMY!

2016-10-01

W czwartek 13 października wystąpią dla nas lokalne zespoły oraz gwiazda z czeskiej Pragi!

 

 

Zespół Acustic powstał w 2007 roku. Na samym początku był to duet gitarowy w składzie : Grzegorz Achtelik (wokal, gitara) i śp. Ryszard Kudalla (gitara). Niebawem do zespołu dołączył Jacek Szuła ze swą świetnie brzmiącą harmonijką. Acustic to obecnie akustyczne trio, grające od marca 2010 w nowym składzie. Miejsce Ryśka Kudalli zastąpił Szymon Borkowski. Cała trójka pochodzi ze śląska (Tychy, Radlin, Jastrzębie). Każdy z obfitym bagażem doświadczeń zdobytym w innych formacjach muzycznych. Zespół przemyca do swojego repertuaru trochę dźwięków autorstwa śp. Piotra Czulaka – ojca bandu Patchwork, w którym razem grali. Blues, rock, a nawet i reagowate dźwięki, wszystko to można usłyszeć na pierwszej płycie DRZWI z 2011 roku.  Debiutancki krążek zawiera 12 autorskich utworów. Mimo dość skromnego zestawu instrumentów utwory nie brzmią podobnie, bo muzykom udało się wydobyć z nich bogatą paletę brzmień i wykorzystać je w ciekawych pomysłach aranżacyjnych. Piękne brzmienie akustycznych gitar, charyzmatyczny, bluesowy wokal Achtela, nietuzinkowe brzmienie harmonijki Jacka, wysublimowane dźwięki solówek Szymona to jest to, co zespół oferuje poszukiwaczom muzycznych doznań.

 

Zespół Sekcja to dobrze znana grupa muzyków dawnego Zespołu “Sekcja z Włoch”. Nowe kierunki, nowe brzmienia, nowe fascynacje spowodowały, że „Sekcja” chce podążać nową drogą. Korzenie bluesa, rocka, które tkwią w genach muzyków, rozwijane są w innych gatunkach, stąd muzyka Zespołu zawiera wiele elementów funk, swing. Mamy nadzieję, że to, co nam w duszy gra, spodoba się również widzom.

Rybnicka Grupa w składzie:

Tomasz Strokol – Blómer - gitara, wokal

Sylwiusz Krakowczyk -gitara

Adam Dawidziuk-Gucio - bass

Sonor - drums

z Zespołem Sekcja wystąpi Gość-niespodzianka.    

 

Blueset jest stałym gościem wszelkich rybnickich imprez blusowych. Zespół wpisał się w grono bywalców jam sessions oraz Rybnickiego Blues Festivalu. Początki zespołu Blueset datują się na styczeń 2007 roku, kiedy to spotkali się dwaj muzycy Tomek Wolski i Grzegorz Stowski. Kompletowanie składu zajęło kilka miesięcy. Pierwsze występy zespołu były raczej nieoficjalne i bardziej przypominały jam session niż koncerty. Skład zespołu ustabilizował się dopiero w listopadzie 2007 kiedy to znaleźli odpowiedniego perkusistę a funkcję wokalisty przejął dotychczasowy harmonijkarz. Wtedy to właśnie zaczęły powstawać pierwsze utwory zespołu, a także zaczęły się odbywać pierwsze koncerty, które zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność. Blueset składa się w większości z bardzo doświadczonych muzyków, co widać w doskonałym zgraniu zespołu, jak również, co jest bardzo ważne, umiejętności improwizacji. Od samego początku zamiarem Blueset było granie w klimatach bluesowych. W praktyce wygląda to tak, że grają bluesa z lekką domieszką fusion oraz jazzu. Muzykę tworzą wszyscy członkowie kapeli, natomiast teksty w większości pisze Andrzej Łysień.

Skład:

Tomek Wolski - gitara

Grzegorz "Seta" Stowski - gitara

Andrzej Łysień - wokal, harmonijka

Jacek Liszka - bas

Piotr Arski - perkusja

Saturnin Abrahamczyk - puzon

Adam Abrahamczyk – trąbka

 

Grupa The Blues Experience powstała w Rybniku wiosną 2009 roku.W 2010 roku zespół zakwalifikował się do ogólnopolskiej imprezy pn. KOZZ ALL MUSIC FESTIVAL w Kędzierzynie-Koźlu. Podczas eliminacji oraz koncertu finałowego grupa zyskała uznanie jury zdobywając nagrodę główną oraz dodatkowo – możliwość realizacji nagrań w studio. Wtedy narodził się pomysł powstania płyty.  Debiutancki album zatytułowany Hold On Time ujrzał światło dzienne we wrześniu 2011 r. Miesiąc później zespół nawiązał współpracę z portalami Stodolni.pl oraz Stodolni.cz. Efektem tego był prawie trzygodzinny koncert zespołu TBE w jednym z ostrawskich klubów przy słynnej ulicy Stodolni.Debiut radiowy The Blues Experience miał miejsce w grudniu 2011 na antenie Radia eM  w audycji Andrzeja Matysika Godzina blueseM pisana. Ponadto utwory zespołu TBE można było usłyszeć w radiowej Trójce, Antyradiu, Radiu Bunt, Radiu Kraków, Radiu Gdańsk, Radiu Park, Radiu Centrum Rzeszów, Radiu Kalisz i Radiu KLIMAT.12 maja 2012 r. zespół wystąpił na Sealesia Festival 2012 w ramach Dni Województwa śląskiego promując płytę "Sealesia 2" - kompilację prezentującą najciekawszych artystów z Województwa Śląskiego, którzy w roku 2011 stworzyli, nagrali, wydali swoje nowe piosenki i płyty – każdego artystę przedstawia jeden utwór.  Utworem z repertuaru TBE wybranym przez producenta na składankę jest "Play It Calm Deception".6 października grupa wystąpiła w ramach konkursu na Małej Scenie Rawa Blues Festival 2012 w Katowickim Spodku.5 października 2013 zespół ponownie wystąpił na Małej Scenie, tym razem otwierając ten Festiwal.Z początkiem 2014 roku zespół zasiliła gościnnie saksofonistka Agnieszka Sobik - obecna na koncercie 4 marca w DK Chwałowice.Do września 2015 zespół koncertował mniej lub bardziej regularnie.Ostatni koncert w tym składzie odbył się 19 września w rydułtowskim Pubie IMPREZOWI: Anna Pawlus-Szczypior – autorka tekstów i wokalistka,  Piotr "Bax" Król – gitara, Ireneusz Walczak - gitara, Stanisław Latała – git. Basowa, Piotr Bukartyk - perkusja.

Od zespołu postanowili odejść Anna Pawlus-Szczypior, Piotr "Bax" Król i Ireneusz Walczak. W styczniu 2016 r. do zespołu dołączył grający na gitarze Andrzej Trefon - znany muzyk jazzowy, sideman i miłośnik Beatlesów. W lutym za namową Andrzeja doszedł pianista Witold Wojciechowski. Przez ten czas trwały próby nad przygotowaniem materiału muzycznego na koncerty. W lipcu 2016 r. do zespołu dołączyła wokalistka Karina Stukator-Powroźnik.

Aktualny skład zespołu:

Karina Stukator-Powroźnik – wokalistka,

Andrzej Trefon – gitara,

Witold Wojciechowski - inst. klawiszowe,

Stanisław Latała – git. basowa

Piotr Bukartyk - perkusja.

 

Martin CHIK muzyk bluesowy z Pragi (Czechy). Występuje solo lub z zespołem. W jego repertuarze są utwory inspirowane bluesmanami takimi jak Muddy Waters, John Lee Hooker, Elmore James, itp, ale też trochę rock’n’rolla. Martin Chik śpiewa standardy bluesowe w języku angielskim oraz kompozycje własne. Formacja istnieje od 2 lat.

Skład zespołu:

- Martin Chik (wokal, gitara, harmonijka czasem)

- Gejza Dohnal (kontrabas i gitara basowa)

- Ondřej Balík (perkusja, wokal czasami 2-gi)

zamknij